شکاف سه گانه در حزب اعتدال و توسعه گیلان/ سیدهادی موسوی

سایز متن   /

رئیس سازمان برنامه و بودجه و دبیرکل حزب اعتدال وتوسعه در حالی پنج شنبه راهی زادگاه خود شد تا با شرکت در شورای برنامه ریزی ازچند طرح عمرانی و زیرساختی استان بازدید کند که این روزها هواداران و اعضای حزبی که دبیرکلی آن را در کشور برعهده دارد در استان گیلان حال و روز خوشی ندارند و با اختلافات شدیدی دست وپنجه نرم میکنند.شرایطی که اگر در گذشته با تکذیب نمایشی این اختلافات در رسانه ها ظاهر قضیه را حفظ می کردندهم اکنون به آن هم پایبند نیستند.
نقطه عطف این اختلافات را می شود به خوبی در مطرح شدن احتمال انتصاب فربیرز سعیدی کیا بخشدار مرکزی رشت به عنوان فرمانداری آستانه اشرفیه ملاحظه کرد . این روزها فشارهای پیدا و پنهان فراوانی به وی از سوی رسانه های مختلف ،شخصیتها و گروه های مذهبی و سیاسی وارد آمده است اما هیچ کدام از هم حزبی های وی و حتی کیوان محمدی به عنوان دبیر حزب از عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه کشور و عالی ترین عضو این حزب در استان با سابقه دبیری ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ و رئیس ستاد جوانان روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ دفاع نمی کنند وحتی شنیده شده در برخی از گعده هایشان از این حرکت که در راستای شعار جوان گرایی در مدیریت استان انجام می شود به عنوان تاکتیکی برای کاهش نفوذ اعتدالیون قلمداد می نمایند .
در واقع زمزمه های اختلاف و چند دستگی در هوادران حزب اعتدال و توسعه چندماه بعد از انتصاب محمدعلی نجفی استاندار سابق گیلان در محافل خصوصی و خواص سیاسی استان آغاز شد. شایعه ای که کمتر کسی آن را باور می کرد اما رگه هایی از حقیقت در آن وجود داشت . نجفی که به عنوان اعضای اولیه حزب اعتدال و توسعه در کشورمحسوب میشد تلاش می کرد تا نامش از زیر سایه بزرگ محمدباقرنوبخت در استان بیرون بیاید و خود را به عنوان استانداری مستقل معرفی کند ؛ تلاشهایی که گاهی همچون عدم انتصاب کیوان محمدی به عنوان یکی از معاونین خود و همچنین نرفتن برای افتتاح پروژه ۳ کیلومتر باقی مانده از آزادراه رشت قزوین و منع کردن مدیران کل مرتبط با این پروژه برای حاضر شدن در مراسم آن در ۲۸ اسفنماه سال ۱۳۹۵ رنگ واقعیت میگرفت .اما تیزهوشی و ذکاوت سیاسی بالای نوبخت مانع از نمایان تر شدن بیشتر این اختلافات گردید چرا که وی چند روز بعد و در تعطیلات نوروزی در مهمانسرای استانداری حاضر و در جمع مدیران استان ، سطح مدیریتی استاندارسابق گیلان و هم حزبی خود را در طراز بالای مدیریتی کشور معرفی کرد و گفت : به مدیران استان تبریک مى گویم که استاندار شما از استانداران موفق در دولت است و بخوبى سیاست هاى دولت تدبیر و امید را در استان اجرا مى کند.
این اختلافات اما درزمان انتصاب استاندار کنونی گیلان جلوه بیشتری یافت و اعضای حزب اعتدال و توسعه استان با در پیش گرفتن دو راه موازی از دو گزینه متفاوت حمایت کردند ،حمایتهایی که منجر به نوشتن یادداشت “دلیل اعلام برائت برخی اعضای اعتدال و توسعه گیلان از دکتر نوبخت چیست؟” در یک سایت محلی پربازدید و اصلاح طلب گیلان در مهرماه سال ۹۶ شد.مطلبی که بی درنگ با واکنش تکذیبی اعتدالیون در رسانه ها مواجه شد .
محمدابراهیم نصر رئیس ستاد انتخاباتی حزب اعتدال و توسعه در گیلان به عنوان چهره نزدیک به دکتر نوبخت ماموریت یافت در مصاحبه با سایت اعتدال شمال اعلام کند که “هیچگونه اختلافی بین آنان نیست و نویسندگان یادداشت “طراحان وامانده ای هستند که با جاروجنجال تفرقه افکنانه چیزی جز اتلاف وقت عائد شان نمی شود”. و فریبرز سعیدی کیا به عنوان دبیر ستاد انتخابات دکتر روحانی وچهره نزدیک به دکتر واعظی نیز آن را “شایعه ای در جهت ایجاد اختلاف بین اعتدال گرایان استان و زاییده قلم و تفکرات جریانات افراطی” دانست .
اگرچه فریبرز سعیدی کیا در مصاحبه خود اعتقاد داشت “رفتار مجموعه حزب اعتدال و توسعه و صدای مشترکی که از اعضای این حزب در بزنگاه های مختلف منعکس شده است نشان دهنده وحدت و اشتراک نظر در این حزب است “هرگز نمی پنداشت که این اختلافات درون گروهی به حدی افزایش یابد که دوسال بعد خود را در بزنگاه فرماندارشدن تنها درکارگزار سیاست خواهددید و پدرخوانده های حزب متبوعش در استان از استقلال جوانان و طی کردن پلکانهای ترقی از سوی آنان حمایت نخواهند کرد.
هنوز تب تند تکذیبهای اختلافات از سوی جریان اعتدال و توسعه استان سرد نشده بود که رئیس سازمان برنامه و بودجه در بیستم آبان ۹۶ در شورای برنامه ریزی استان از انتصاب کریم کشور دوست به عنوان مسئول دفتر ويژه خود در استان گیلان خبر داد . تا مطرح کنندگان اختلاف در اعتدال و توسعه گیلان براین فرضیه خود پافشاری بیشتری کنند که به رغم اینکه نماینده رئیس سازمان برنامه بودجه کشور در رشت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان است که اتفاقا دبیر حزب اعتدال و توسعه استان نیز محسوب می شود چرا دکتر نوبخت همچون نما

یندگان مجلس مسئول دفتری مجزا برای پاسخگویی مکاتبات و پیگیری مراجعات شهروندان محترم گیلانی منصوب کرده است؟ برهمین اساس بسیاری از آگاهان سیاسی عدم حضور کیوان محمدی و یاران نزدیکش به عنوان چهره های شاخص اعتدال و توسعه استان در مراسم گشایش دفتر ویژه رئیس سازمان برنامه‌وبودجه را در راستای عدم رضایت کیوان محمدی و نزدیکانش ارزیابی می کنند.البته کیوان محمدی که سابقه حضور هادی الماسی به عنوان مشاور دکتر نوبخت و مسئول کارگروه ویژه نظارت بر طرح های سفر رئیس جمهور به گیلان ،ساماندهی رودخانه های زرجوب و گوهر رود ، راه آهن و ….. را در بازدیدهای مختلف دکتر نوبخت درذهن داشت با کم شدن اختیارات خود از سوی رئیس همزمانش در سازمان دولتی محل خدمت خویش و حزبش بیگانه نبود !
این اختلافات روز به روز عمیق تر شد و خود را در برخوردهای سردی که دو طیف با یکدیگر در مراسم متعدد حضور دکتر نوبخت در گیلان داشتند بیشتر نشان داد تا اینکه در مجمع عمومی حزب اعتدال و توسعه که بعد از ظهر پنجشنبه دهم آبان‌ماه سال گذشته برگزار شد فریبرز سعیدی کیا با رای بالا به شورای مرکزی این حزب راه یافت و نحوه خبررسانی واحد وهماهنگ این شگفتی در گیلان موجب دلخوری سایرهم حزبیهایش شد.که عدم راهیابی آنان به شورای مرکزی حزب را به عنوان روز ناکامی بزرگان گیلانی حزب اعتدال و توسعه به رخشان میکشید.
همچنین از پاییز سال گذشته سایتهای “خط اعتدال ” و “راه سوم ” که دو رسانه برنداعتدالیون استان هستند. به عنوان حامیان سرسخت گذشته خبری از کیوان محمدی دبیر حزب حتی در کسوت مدیر استانی منتشر نمی کنند در حالیکه در همین مدت از دیگر مدیران استانی به تناوب خبرهایی منتشر می کنند.
به نظر می رسد نمایندگی شعبه حزب اعتدال و توسعه در گیلان حتی نتوانسته وحدت اعضای کم تعداد خود را که بیشترشان به مناصب مدیریتی رسیده اند به خوبی در استان حفظ کند و به سه شاخه کیوان محمدی و هوادارانش به عنوان دبیر حزب ،کریم کشور دوست به عنوان مسئول دفتر دکتر نوبخت در استان و فریبرزسعیدی کیا به عنوان عضو شورای مرکزی حزب تقسیم می شوند و روز به روز اختلافات این سه شاخه منشعب بیشتر می شود.
کوتاه سخن اینکه از اواخر سال ۹۵ دکتر نوبخت در گفتگو با شبکه باران و رسانه های مختلف ایده همگرایی همه فرزندان گیلان فارغ از جریان‌های سیاسی برای تحقق مطالبات و انتظارات اصلی و مبنایی مردم و استان را مطرح می کرد اما هم اکنون نه تنها آن ایده مطلوب تحقق نیافته است در درون نمایندگی حزب خود در استان با اختلافات عمیق مواجه است ؛ هم حزبی هایی که به دکتر نوبخت ابراز وفاداری میکنند اما حاضر نیستند حتی در ظاهر از یکدیگر در بزنگاه های مختلف دفاع کنند و شاید هم دکتر نوبخت به عنوان سیاستمداری زیرک نمیخواهد همه تخم مرغ هایش در یک سبد بچیند چرا که فعلا هر سه گروه به او وفادارند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی