نگاهی به سفر جمهورِ مردم به لاهیجان / زحمت میزبان و انشاءا… رحمت مهمان / رحمان رحمن پورلیلی*

سایز متن   /

سابقه این قبیل نوشته از صاحب قلم از زمان دانشجویی که سردار سازندگی در شالیزار های رودسر قدم به گیلان گذاشت تا ریاست محترم دولت اصلاحات و تا دولت پدیده هزاره سوم موسوم به دولت پاکدستان و بعد هم دولت تدبیر و امید به چندین تعداد در سابقه مطبوعاتی اینجانب می توان یافت. لذا برای بقاء ،این عادت نوشتن یعنی کاری که فلسفه وجودی ماست ، را به رخ کشیدیم و نباید جای شکوه و شکایتی باشد .و هدف نگاه نقادانه به سفری است که خیلی ها در انتظارش بودند.
شهر ما لاهیجان تقریبا با شنیدن سفر ریاست جمهور به گیلان و به ویژه سفر ویژه به لاهیجان از هر لحاظ روی دید و تیتر خبری قرار گرفت. دولتی ها در لاهیجان چیزی کم نگذاشتند و همه آنچه که در شهر بود در خدمت آبرو داری بکار گرفته شد. فکر سنتی ما یعنی برای ورود مهمان همه جا باید آب و جارو شودرا سرمشق قرار داده و همه را در شهر به کار گرفتند . جا هایی که مدت ها قلم رنگ به آن نرسیده بود و در دید بود به یمن این سفر رنگین شد ! شهر رنگ و حال دیگر گرفت. چهارشنبه هم لاهیجان شد محل آمد و رفت همه گیلانیان از شرق تا غرب با لباس های اقوام مختلف و چقدر هم زیبا . افراد مرتبط به این سفر در کمیته استقبال خوب توانسته بودند نقش شاگرد اولی خود را حفظ کنند. از شهر های شرق و غرب گیلان خیلی ها آمده بودند. کسی هم از این شهر ها پیاده نبود. دهها اتوبوس و سواری و اتومبیل شخصی و دولتی مرکب این عزیزان بودند. این عزیزان به محل سخنرانی هدایت شدند. حضوری بسیار چشمگیر . واین بار اتوبوس های حامل مشتاقان دیدار اصلا خود را مخفی نکردند و زمین ورزشی لاهیجان شد میعادگاه ملاقات مردم به ویژه جوانان با جمهور مردم .
جناب ریاست محترم جمهور هم بسیار به موقع در محل سخنرانی حاضر شد. سخنانی با دو جنس از نوع کشوری و دیگر جنس از نوع استانی ارائه نمودند در سخنان کشوری رئیس جمهور خبر از سردار اقتصادی بودن خود داد و فرمانده اقتصادی بودنشان را در تریبون لاهیجان اعلام داشت که در اخبار رسانه ها ی داخلی و خارجی بسیار از آن شنیدیم. و در خبر استانی به اختصاص بودجه برای طرح های گیلان و افتتاح چندین پروژه و مهمتر از همه افتتاح راه آهن گیلان قزوین اشاره نمودند. و اما واقعیت اینست که در سخنرانی جناب روحانی در لاهیجان هیچ رد پایی از لاهیجان دیده نشد. جناب ریاست محترم جمهور درجمع مردم لاهیجان هیچ از اقتصاد شهر کهن و کشاورز محور و اولین در تولید چای در خاورمیانه و یا حتی داشته های اقتصادی شهرستان و تاریخ و گذشته و حال شهر لاهیجان نگفت. لاهیجان سال ها کشاورزی اش از بی تدبیری در تصمیمات گذشته در محصول چای و ابریشم رنج می برد. پرورش ابریشم رو به نابودی است. اما نکته جالب این بود که تو گویی جناب رئیس جمهور هیچ پیوندی بین لاهیجان و سفر و آنچه که در لاهیجان معروف ترین است یا اطلاع ندارد ! یا موضوعات دیگر به او فرصت ارتباط با لاهیجان را نداده و یا مشاوران ایشان زحمت معرفی شهر لاهیجان را به خود نداده اند. جناب روحانی اعداد و ارقام بسیار فرمودند و دانش آموزان عزیز و دوست داشتنی و جوانان پر شور که محوطه زمین ورزشی را پر کرده بودند در شوق دیدار در پوست نمی گنجیدند. چقدر خوب برای او کف و دست زدند اما همانند تمامی این گونه سفر ها بیشتر نامه های دردمندان و عرض حال نویسان و عریضه نویس های کناره پیاده رو خیابان امام در لاهیجان چشم هر بیننده ای را خیره می کرد و نتیجه آن کیسه های نامه ای شد که اکثرشان درخواست کمک مالی و کارداشتند و داد از نداری. در تحلیل محتوای سخنان عالی رتبه ترین مقام دولتی میزان فراوانی کلمه لاهیجان به شش بار رسید. دوبار در لاهیجان و چهار بار در رشت از لاهیجان نام برده شد که سه مورد آن همراه با فعل تشکر بوده و سه مورد کلمات و جملات مرتبط به آن. جناب رئیس جمهور عزیز و منتخب مردم ایران در ورزشگاه تختی لاهیجان در کنار ساختمان ۱۸ سال نیمه ساز آن و در مقابل تصاویر شهدای عزیز استاندار شهید و معاون آن و تصاویر چیدمان شده دهها شهید والا مقام دیگر سخنرانی کرد . تطابق این تصاویر و سخنان جناب رئیس جمهور با یکدیگر به یقین پیوند محکم تری را برای شنوندگان ایجاد میکرد و تصاویر استاندار شهید و معاونش و فرماندار شهید و دهها تصویر از سرداران شهید شهر و استان . و لی هزاران افسوس که …. جناب روحانی رئیس جمهور محبوب ظهر چهارشنبه لاهیجان را با خاطره تشریف فرمایی خود به عبارتی زحمت های فراوان میزبان ترک کرد اما چه آنانی که عرض حال و عریضه خدمت ایشان داده اند و چه نداده اند از او انتظار ویژه دارند.

انتظار آنها رونق کسب و کار در گیلان و لاهیجان ، رونق صنعت چای و ابریشم و برنج و مهمتر از همه قانون مندی در دولتشان و پرهیز از خبر های تاسف برانگیز حیف و میل و اختلاس و فامیل بازی و بر باد رفتن ثروت ملی و اهمیت دادن به حقوق شهروندی و پرهیز و دوری از ویژه خواری و طرح های رد گم کن و همشهری ماب انتقال آب خزر به سمنان و این قبیل موارد است و بسیاری در راستای این سفر در انتظار رحمت مهمان هستند و اگر رحمتی نباشد این سفر بیش از سفر های دیگر خاطره انگیز خواهد شد. ایام به کام. آرزوی ما سربلندی دولت است.
*مدیرمسئول هفته نامه صدای لاهیج

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی