برخی احزاب اصلاح طلب کدام برخورد با سفر رییس جمهور را برگزیده اند؛ مطالبه یا معامله؟ / تشریفات زدایی استاندار از حرف تا عمل

سایز متن   /

گیلان تیتر – بهنام ربیع زاده – رئیس جمهور چهارشنبه می آید و مردم گیلان نیز بسان تمام استانهای کشور با فقر ، گرانی ، تورم افسار گسیخته و مدیریت ناکارآمد روبرویند. هر روز خبری از افزایش قیمت فلان کالا منتشر می شود و عده ی بیشماری در صف ها ردیف می شوند. بازار شب عید با رکود مواجه است و طبق گزارش های منتشر شده ، هرروزه تعدادی از رستوران ها و نانوایی ها بصورت تعطیل یا نیمه تعطیل درمی آیند.
اوضاع تولید در کارخانه ها وضعیت خوبی ندارد و اخیرا بحث انتقال آب خزر به سمنان در بودجه ۹۸ مشمول تعیین بودجه شده است و الی …
اما دراین میان احزاب که باید صدای جامعه باشند و بر رفع کاستی های بیشمار متمرکز شوند، پیوسته و همچنان در رکاب دولت اند و استقلال و ماهیت وجودی شان را از یاد برده اند!
معمولا احزاب و گروه های سایر استانها، در آستانه ورود یک مقام مسئول به استان شان دور هم گرد می آیند و مشکلات و نارسایی ها را لیست کرده و الویت بندی نموده و سپس آنرا از مقام مربوطه مطالبه می نمایند. آنها برای رسیدن به هدف عموما از فضای رسانه بهره می گیرند تا مردم را نیز با خود همراه نمایند اما آنچه از اکثر احزاب گیلانی دیده می شود نه تنها نشانی از مطالبه گری عمومی ندارد بلکه نشست های پی در پی با نمایندگان دولت است که هیچ بویی مبنی بر مطالبات عمومی از آن استشمام نمی شود. نمونه اش فراخواندن دبیران احزاب اصلاح طلب توسط معاون سیاسی استانداری در تاریخ ۱۲ اسفند ۹۷ است.
اگر گفته می شود ” استقلال احزاب گیلانی ” محلی از اعراب ندارد به این دلیل است که هیچ موضوعی دال بر ” مطالبه عمومی ” توسط دبیران از جلسه مزبور درز نمی کند و تنها گزارش های تصویری جلسه در دید همگان قرار می گیرد!
در توضیح تصاویر نیز عباراتی نظیر ” جلسه دبیران احزاب اصلاح طلب گیلان با معاونت سیاسی و امنیتی استانداری گیلان در خصوص سفر ریاست محترم جمهوری به گیلان ” درج می شود !
در این خصوص ابتدا باید از معاون سیاسی و امنیتی استان پرسید که آیا دبیران احزاب ، اعضای مجموعه اجرایی استان اند که باید برای حضور رئیس جمهور در گیلان با آنها جلسه دایر کرد ؟ یا وضع آنقدر خراب است که دست به دامان آنها شده است ؟ و یا اینکه موارد ناگفتنی دیگری است که مردم محرم شنیدن اش نیستند!
اگرچه از آنچه در جلسه گذشت چیزی منتشر نشد اما دبیران احزاب را مجاب کرد که در مصاحبه های شان از مردم بخواهند به استقبال رئیس جمهور بروند.
مثلا در گفتگویی که از عبدالرضا ابراهیمی، دبیر شورای هماهنگی جبهه اصلاح طلبان گیلان بعنوان ” نخبگان و فرهیختگان ” بر خروجی یکی از رسانه ها قرار گرفته، آمده است : ” بر خلاف دفعات قبل که سیاست‌گزاران معمولا به دنبال بسیج توده‌ها بودند، این بار به بسیج نیروهای سیاسی، نخبگان اجتماعی، هنرمندان، ورزشکاران و همه آنهایی که به نوعی مرجع توده‌های مردم قلمداد می‌شوند، نیازمندیم “.
نکته مهم مصاحبه این است که احزاب گیلانی ، خود به این نتیجه رسیده اند که رابطه شان با مردم قطع و با دولت مستحکم تر شده است و توده ها دیگر به وعده – وعیدهای توخالی احزاب توجه ای ندارند. آنها نه تنها سعادت دیدن و لمس ” چنان رونق اقتصادی ” را نداشته اند بلکه یا سفره های شان برچیده شده یا هرچه بیشتر کوچک شده و توان خریدشان بسیار پایین آمده است. احزاب می دانند که مردم به بنرهای تبلیغاتی چندروزه ستاد استقبال و درج ” رئیس جمهور محبوب ” درآن نیشخند می زنند.
ابراهیمی این را می داند و می داند که مردم حتی با اتوبوس های دولتی از شهرستانها به دیدار روحانی نمی روند! کاملا روشن است که روی آن را ندارد که مستقیما از مردم بخواهد به استقبال بروند. از این رو دست به دامان ” نخبگان و هنرمندان و ورزشکاران مرجع ” می شود که هرطور شده مردم را به لاهیجان بکشانند !!
سایر مصاحبه های دبیران احزاب و بعضی شخصیت های حزبی پس از دیدار با معاون سیاسی نیز تفاوتی با گفته های ابراهیمی ندارد!
مثلا دبیر حزب اراده ملت در گفتگویی گفته است : ” مشکلات امروز کشور ساخته و پرداخته ی دشمنان داخلی و خارجی نظام است . اگر این کارشکنی ها را نمی کردند قطعا اکثر وعده های دولت عملی می شد. ” و یا در بخش دیگری بیان کرده است : ” این که دولت توانسته با تمام کارشکنی ها،تحریم ها و مشکلات ریز و درشت دیگر به همین اندازه کار کند ، یعنی شبانه روز تلاش کرده ، به همین جهت ما با افتخار به استقبال رییس جمهور می رویم.” !
کمی که به گذشته برمی گردیم ، می بینیم که احزاب اصلاح طلب در چهارسال اول دولت روحانی همه تقصیرات را به گردن احمدی نژاد می انداختند اما اکنون که دولت هیچ حرفی برای گفتن ندارد و مردم می گویند ” خدا پدر فلانی و فلانی را بیامرزد “! ، همه تقصیرها به گردن دشمنان داخلی و خارجی نهاده می شود!
جالب آنکه در گفتگوی مزبور هیچ اشاره ای به سوء مدیریت ها ، بی تدبیری ها ، ویژه خواری ها ، رانت ها ، ژن های خوب و اختلاس های درون دولتی و … نمی شود و تمام ضعف ها را به وجود دشمن حوالت می دهند!
محمد زالفی دیگر فعال حزبی از حزب کارگزاران سازندگی است که سخن گفته است. او به حضور رئیس جمهور از منظر نعمت نگریسته و وعده های کلیشه ای ” شکوفایی برای گیلان ” را نوید داده است. مانند همان وعده هایی که برای ایران داد و هرگز محقق نشد !
زالفی نیز مانند همتایان خود سفرهای استانی رئیس جمهور را به مثابه آشنایی هرچه بیشتر با ” کاستی ها ، کمبودها و خواست های یک منطقه ” تعبیر کرده و البته برخی از مطالبات عمومی را بصورت کلی مطرح کرده است.
این درحالی است که مجموعه احزاب اصلاح طلب و فعالان سیاسی در دوره احمدی نژاد ، سفرهای استانی وی را مورد تمسخر قرارداده و معتقد بودند که رئیس جمهور باید مدیران توانمندی برای استانها برگزیند تا خود مجبور به حضور، اداره و اجرای برنامه هایش نباشد. اکثر فعالان سیاسی اصلاح طلب در دوره احمدی نژاد معتقد بودند که اینگونه سفرها تنها هزینه های مالی بر دوش مردم میگذارد و بی فایده است!
اما آنها هیچ توضیحی نمی دهند که چرا امروز خواستار حضور رئیس جمهور در استان هستند و نتایج آنهمه استقبال پرشور از روحانی در ۹۲ و ۹۶ چه بوده است؟! مگر نه اینکه دولت ها ، سفرهای متعددی در ادوار گوناگون به گیلان داشته اند و آب از آب تکان نخورده است!
دیدار دبیران احزاب با معاون سیاسی که هیچ خبری از گفت و گوهای طرح شده از آن به رسانه ها نرسید را می توان از دومنظر نگریست؛ اول آنکه تیم اجرایی دولت درگیلان خواسته است اینها را به بازی بگیرد و بگوید که نظراتتان برای ما مهم است تا مبادا در حضور رئیس جمهور اعتراضاتی را مطرح کنند یا بیانیه هایی علیه کادر اجرایی و ناکارآمدی هایش صادر کنند . دوم اینکه به معاملات پشت پرده مرتبط است. یعنی اینکه حال که ما برخی از نیروهای تان را جذب کرده و صاحب سمت هایی شده اند ( و ادامه خواهد داشت ) ، شما هم پایاپای حرکت کرده و هرطور شده مردم را بکشانید تا را پیش روحانی روسفید شویم!!
آنچه که بعداز دیدار این دو مشاهده شد این شائبه ها رنگ حقیقت بخود گرفت و احزاب گیلانی، بجای سخنگویی و مطالبه گری برای مردم ، درقامت یاوران بی چون چرای دولت بدل شده اند و استقلال شان کاملا ازبین رفته و چون ابزاری در دست دولت بدل شده اند.
تلاش دبیران احزاب اصلاح طلب گیلان برای کشاندن مردم پای سخنرانی روحانی در ورزشگاه لاهیجان درحالی انجام می شود که بسیاری از وعده های انتخاباتی رئیس جمهور از ۹۲ تاکنون از جمله رفع حصر سران اصلاح طلب ، مبارزه با فساد ( برادران روحانی و معاون اصلاح طلب وی در مظان اتهام قرار دارند و حتی بعنوان خط قرمز شان قلمداد شده ) ، ایجاد ” رونق اقتصادی و دهها مورد دیگر هرگز محقق نشده است .
اینها خواسته های حداقلی اصلاح طلبان بود که در زمان ( دو دوره ) انتخابات تاکید زیادی برآن داشتند اما چه شد که همه خواسته ها را فراموش کرده اند و بجای مطالبه شان ، باز هم از دولت ضعیف و ناکارآمد استقبال میکنند؟ آیا معاملات پشت پرده ای در جریان است که دیگران از آن بی خبرند؟ یا آنکه خواسته های شان به ” چند انتصاب ” تنزل یافته و مطالبه گری را وانهاده اند؟!
اما نکته ای که در کنار رفتار احزاب گیلانی قابل توجه هست اینکه تکلیف ” دستورالعمل حذف تشریفات استقبال ” چه می شود؟!هنوز مدت زیادی از جلسه شورای اداری استانداری و سخنان پرآب و تاب سالاری مبنی بر ” تشریفات زدایی ” و مانور رسانه های استانی و کشوری برآن نگذشته است !
سالاری در سالن غدیر استانداری گفته بود : “در سفرهای استانی و یا کشوری یک ‌صد دستگاه خودرو با پول بیت‌المال دنبال یک نفر راه می‌افتند که باید به‌طور کامل جمع شود و تنها افرادی که نیاز هستند حضورداشته باشند. ”
اکنون به فاصله مدت کوتاهی از جلسه شورای اداری ، خود به فرمانداران و مدیرانش دستور داده است که از سراسر استان مردم را با اتوبوس ها به استقبال روحانی بیاورند! تمام شهرها مملو از بنرهای استقبال از ” رئیس جمهور محبوب ” است!حالا این پرسش مطرح هست که آن ژست و حرف ها چه بود و این رفتارهای متناقض چه هست ؟

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی