در آستانه سفر رییس جمهور / «امید» گیلانی ها برای «تدبیر» بیشتر / کارشناسان از روحانی چه می خواهند؟

سایز متن   /

گیلان تیتر، گروه گزارش: رییس جمهور روز چهارشنبه به گیلان سفر می کند. از این رو خیلی ها به تکاپو افتاده اند که جایشان را در صف همراهانش و استقبال کنندگانش پیدا کنند. اعتدالیون استان که تکلیفشان در حمایت تام و تمام از روحانی معلوم است. احزاب اصلاح طلب اما که دلیل اصلی رای اوردن یک رییس جمهور غیراصلاح طلب بودند کرکره ها را پایین کشیده و برخلاف همتایانشان در تهران که انتقادهای شدیدی از دولت روحانی می کنند در استقبال از رییس جمهورشان کورس رقابت گذاشته اند.
غلامعلی جعفرزاده، نفر اول لیست امید رشت نیز که بعد از ورود به مجلس به فراکسیون ولایی حامی علی لاریجانی پیوست ، در گفت و گو با پایگاه خبری روار معتقد است که “استقبال گرم از رییس جمهور ضریب طلبکاری ما را از ایشان بالا می برد.” او سپس تکمیل راه آهن تا آستارا ، تکمیل کریدور شمال به جنوب، نهایی شدن اعتبارات دو سد بزرگ پلرود و شفارود و سدهای لاستیکی،عدم انتقال آب دریای خزر به سمنان را از مطالبات مردم گیلان مطرح کرد.
عبدالرضا ابراهیمی ، دبیر شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و دبیر حزب اتحاد ملت نیز در گفت و گو با روار ابراز امیدواری کردکه با استقبال گسترده ز رییس جمهور در این سفر ، این پیام را به سراسر کشور و دنیا برسانیم که ما همچنان با وجود همه مشکلات و سختی ها، از دولت منتخب مان حمایت می کنیم. نگرانی ابراهیمی دلگرمی دادن به رییس جمهور بعد از اضطراب و نگرانی ناشی از استعفای ظریف بود تا با دیدن مستقبلین رفع شود.
اما همه پیام ها به این اندازه دلگرم کننده و با آغوش باز نبود. بهراد ذاکری، عضو لیست امید رشت در انتخابات شوراها در جلسه شورای شهر ضمن بیان این مطلب که «از کدام دستاورد دولت روحانی دفاع می کنید؟» در کنایه ای به غلامعلی جعفرزاده گفت:«متاسفم که نماینده مجلس به جای تشکیل ستاد بازخواست از دولت ، رییس ستاد استقبال از دولت می شود. مردم گیلان بیشترین رای را به روحانی دادند و اکنون اجرای طرح غیرعلمی و مخالف منافع ملی انتقال آب دریای خزر و از بین بردن این نعمت خدادادی نصیبشان شده است.»
رضا رسولی ، دیگر عضو شورای شهر رشت نیز در همان جلسه تاکید کرد: «آقای رییس جمهور به میهمان احترام می گذارم ولی قطعا به پیشواز حضرتعالی نخواهم آمد. در صورت عدم اقناع از حق شهروندی خود برای اعتراض و شکایت از سازمان محیط زیست کشور و قوای محترم مجریه و مقننه در خصوص انتقال آب دریای کاسپین به فلات مرکزی از طریق مبادی قانونی استفاده خواهم نمود.»

انجمن-اسلامی-مهندسان
نامه انجمن اسلامی مهندسان به رییس جمهور: دولت تدبیر و امید ، تدبیر بیشتری برای حل امور از خود نشان دهد

برخلاف حزب اتحاد ملت که استقبال باشکوه از رییس جمهور را وظیفه خود می داند و حزب اراده ملت که دبیرش ، غلامرضا مقدسی جلسه حزب را به خاطر استقبال از رییس جمهور کنسل کرد و عکس اش را در کنار رییس جمهور ، در پروفایلش گذاشت، انجمن اسلامی مهندسان گیلان در نامه ای سرگشاده از رییس جمهور خواست به وظایفش عمل کند: امروز اهمیت تالاب بین المللی انزلی بر کسی پوشیده نیست اما تاکنون گام موثری جهت کاهش آسیبهای تالاب ( ناشی از ورود انواع فاضلاب ، شیرابه و رسوب ) برداشته نشده ، در عین حال اجرای پروژه هایی مانند کمربندی ، موج شکن ، اسکله و …، در کنار تجاوز به حریم تالاب بر میزان آسیبها افزوده است . چندی پیش جلسه ای در استان گیلان با حضور مسئولان کشوری از جمله ریاست محترم سازمان حفاظت محیط زیست ، ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه و استاندار محترم گیلان برگزار و پروژه ” احیای تالاب با استفاده از فتو کاتالیست دی اکسید تیتانیوم ” مطرح و اجرای آن منوط به بررسی بیشتر شد اما به ناگاه چند روز پیش دکتر کلانتری اعلام کردند که عملیات احیاء تالاب انزلی از هفته بعد آغاز می شود .متاسفانه در کنار این اخبار پخش شایعاتی نظیر وابستگی شرکت مجری با برخی مسئولین ، نداشتن مجوز فعالیت در زمینه نانو از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ، عدم تایید نام ماده مد نظر جهت استفاده و … باعث گردید که بر ابهامات موضوع افزوده شود . همچنین عدم وجود مستند معتبر بین المللی برای موثر و بی خطر بودن روش پیشنهادی نگرانی کنشگران زیست محیطی و مردم گیلان را افزایش داده و باید به موارد فوق بی نتیجه بودن فعالیتهای قبلی نظیر ایجاد تله رسوب را نیز افزود که علیرغم زحمات زیاد و هزینه های صورت پذیرفته نتیجه ملموسی نداشته است . این روش عملا تاثیری بر سرمنشاء آلودگی ها نداشته و مانع از تداوم ورود مواد آلی آلاینده و رسوب به تالاب نخواهد شد و از طرف دیگر اطلاع دقیق و مستدلی از اثرات این روش بر گونه های مختلف گیاهی و جانوری تالاب و همچنین مردم حاشیه آن وجود ندارد و برخی کارشناسان این ماده را برای آبزیان و موجودات مصرف کننده از آبزیان مضر می دانند.
در این نامه همچنین تاکیده شده است: این نامه ظرفیت مناسب برای بررسی علمی در خصوص این روش و صدور رای در خصوص آن را ندارد اما از آنجا که افکار عمومی و کنشگران به اقناع لازم در خصوص مفید بودن این روش نرسیده اند و با توجه به نقش این تالاب در زندگی و اقتصاد منطقه از دولتی که موصوف به صفت “تدبیر و امید” است انتظار می رود که با تدبیر بیشتری با موضوع برخورد نموده و با ارائه ارزیابی های منطقی موجبات شکوفایی امید را در میان عامه مردم و کنشگران فراهم آورد . لذا خواهشمند است دستور فرمایید در صورتی که مطالعات کافی در این خصوص صورت نگرفته از اجرای آن خودداری نمایند و در صورتیکه مطالعات مذکور انجام پذیرفته مستندات لازم را در اختیار رسانه ها قرار دهند تا اساتید و کارشناسان ذیربط نسبت به بررسی آنها اقدام نمایند و با اقناع اکثریت آنها امکان همراهی مردم و کنشگران با طرح فراهم شود .
علاوه بر موافقین و منتقدین رییس جمهور «گیلان تیتر» با کارشناسان حوزه های مختلف گفت و گو کرد تا از مطالبات گیلانی ها از رییس جمهور بگویند.

download-13
راستی ، فعال سیاسی: گیلانی ها از نوبخت انتظار بیشتری داشتند
اسحاق راستی ، فعال سیاسی اصلاح طلب گیلان به خبرنگار گیلان تیتر می گوید: «متاسفانه استان گیلان یکی از استانهای عقب مانده در سطح کشور می باشد که در همه حوزه ها بنابه دلائلی این ضعف و عقب ماندگی ادامه دارد.پیش بینی می شد در دو دوره ریاست جمهوری آقای روحانی این ضعف به جهت حضور و تاثیرگذاری جناب آقای دکتر نوبخت در کابینه رفع شود، گرچه تلاش ایشان باعث تسریع در بودجه راه آهن قزوین به رشت گردید و این پروژه مهم سرانجام به بهره برداری می رسد و یا به جزء ۸ کیلومتر باقیمانده آزاد راه رشت به قزوین ؛این آزادراه نیز به بهره برداری رسید،اما گیلانی ها چه حق و یاچه ناحق انتظارات بیشتری از حضور ایشان در کابینه برای توسعه استان داشتندو دارند.»
وی می افزاید:« بهرحال در سفر آقای روحانی به گیلان انتظار میرود ابتدا برخی نگرانی ها در مورد گیلان ؛ از سوی ایشان و هیات دولت برطرف شود. مردم گیلان امیدوارند طرح انتقال آب خزر به کویر سمنان که گفته می شوددر بودجه سال ۹۸ دارای ردیف بودجه شده است،از سوی ایشان کان لم یکن تلقی شود و نگرانی مردم و کارشناسان در این جهت رفع گردد.همچنین توجه به رفع بیکاری خصوصادر جوانان که امروزه در گیلان یک معضلی شده یکی از انتظاراتی است که امروزه بسیاری از خانواده ها از رئیس جمهور در این مورد دارند. در این راه بنظر می رسد توجه به بسیاری از کارخانجات وشرکت هایی که در طول سالهای گذشته تعطیل شدند،به کاهش معضل بیکاری کمک نماید. همچنین مشکل پسماند ودو رودخانه بزرگ در رشت از مشکلاتی است که انتظار میرود در این سفر آقای روحانی مورد توجه ایشان قرار گیرند. درضمن امیدواریم در این سفر در نشست اداری استان ودر جلسات با هیات دولت تصمیماتی اتخاذ شود که استان گیلان از اعتبارات عمرانی،طرح های سرمایه گذاری و اعطای مجوز مورد نیاز برای تسریع در انجام پروژه های مختلف استفاده بهتری نماید.ورزش و مقوله هنر،تئاتر و سینما نیز از مقولاتی است که متاسفانه درگیلان چندان در این سالها مورد توجه قرار نگرفته و در این جهت نیز انتظار مساعدت از سوی آقای روحانی و هیات دولت باعث خرسندی بسیاری از مردم خواهد شد.»

download (2)
تطهیری، فعال اقتصادی: دولت در انجام اصلاحات اقتصادی تلاش کند
اکبر تطهیری مقدم ، کارشناس و مشاور امور صنعتی و تشکل ها در گفت و گو با گیلان تیتر از مطالبات اقتصادی می گوید: زمانی که ریاست محترم جمهوری وضعیت جنگ اقتصادی در کشور اعلام می کنند و رهبر محترم نظام اصلاحات اقتصادی را فوری و ضروری می دانند ، متاسفانه در ادارات و موسسات اقتصادی ، حرکت ویژه مناسب با رهنمودهای فوق دیده نمی شود و اظهار می دارند باید برابر قوانین جاری عمل کنیم، در غیراینصورت باید پاسخگوی سازمان های نظارتی باشیم. لذا ضمن تاکید بر بخشنامه ابلاغیه ۲۲/۸/۹۷ دادستان محترم کشور به کلیه دادستان استان ها، پیرامون وضعیت خاص و حساس واحدهای تولیدی در کشور ، ضرورت همکاری همه ی سازمان ها و نهادهای دولتی را خاطرنشان نمودند.
وی اقداماتی را که دولت باید انجام دهد را اینگونه تشریح می کند: بانک ها بدون انعقاد قرارداد جدید ، با دریافت علی الحساب تا ابلاغ قانون بند «و» و تبصره ۱۶ ، از هرگونه اقدام قانونی که منجر به تعطیلی یا رکود تولید باشد جلوگیری بعمل آورند. ادارات کل مالیاتی از دریافت جرایم سنواتی خودداری و اصل مالیات به صورت یک جا یا اقساط طی سال ۱۳۹۸ اخذ و همکاری شود. ادارات آب ، برق ، گاز و دیگر سازمان های مرتبط با صنعت و تولید نهایت همکاری را با واحدهای تولیدی انجام دهند. به منظور تقویت بنیه مالی واحدهای صنعتی، براساس ارزیابی جدید در رهن بانک ها، به اندازه ی مازاد وثیقه، تسهیلات با بهره ی پایین به عنوان سرمایه در گردش در اختیار واحدهای تولیدی قرار گیرد.
نیما-محمدی

محمدی، فعال گردشگری : دولت از تصدی گری اش در گردشگری بکاهد
علیرضا محمدی ، کارشناس و فعال حوزه گردشگری و استاد دانشگاه نیز درباره مطالبات اهالی صنعت گردشگری به خبرنگار گیلان تیتر می گوید: کاهش تصدی گری دولت بر امور مربوط به گردشگری از مهم ترین درخواست های ما از رییس جمهور است. به هرحال بخش خصوصی به لحاظ سرمایه گذاری ای که می کند دغدغه های بیشتر برای رونق این صنعت دارد. دولت اگر بخواهد از تصدی گری اش بکاهد و اختیارات بیشتری به بخش خصوصی بدهد مطمینا شاهد رونق بیشتر این صنعت خواهیم بود.
وی می افزاید: همچنین از دولت می خواهیم با ایجاد فضای لازم برای مشارکت بیشتر اصناف حوزه گردشگری درتصمیم سازی ها و تصمیم گیری ، کمک بیشتری به رونق این صنعت کند. به هرحال صنعت گردشگری نه فقط در کشورهای پیشرفته که در کشورهای در حال توسعه نیز یکی از راحت ترین و جذاب ترین راه های درآمدزایی و رونق اقتصادی کشورهاست.

download (3)
طواف زاده ، فعال محیط زیست: رییس جمهور باید گیلان را از خطر سدسازان در امان نگه دارد
نسیم طواف زاده ، فعال محیط زیست در گفت و گو با گیلان تیتر درباره مطالبات دوستداران محیط زیست از دولت می گوید: « مهم ترین بحث این روزها انتقال آب دریای خزر به سمنان است. ما گیلانی ها به شدت مخالف انتقال غیرعلمی آب دریای خزر هستیم. »
وی برخلاف جعفرزاده که تکمیل سد شفارود و پلرود را از مطالبات گیلانی ها می داند به عنوان کارشناس محیط زیست از رییس جمهور می خواهد که از گیلان درمقابل سودجویی سدسازان حفاظت کند: از رییس جمهور می خواهیم گیلان را به سرنوشت استان های دیگر که از سدسازان درامان نماندند محافظت کند و جلوی سدسازی ها و سدسازانی که از دشت مرکزی و غرب کشور رانده شده و به گیلان آمده اند را بگیرد.
وی در پایان خاطرنشان می کند: از دولت می خواهیم هرچه سریع تر سند نیاز آبی گیلان را با تمام الگوهای موجود در افق ۱۴۲۰ تدوین و تنظیم کند و در عین حال در طرح تنفس جنگل قبل از آنکه تمام جنگل های این سرزمین به یغما برود بازنگری داشته باشد.
***
رییس جمهور به گیلان می آید و دیدارهایی با برخی از گروه ها انجام می دهد. چه این گروه ها مطالبات واقعی گیلانیان را به رییس جمهور منتقل کنند و چه نکنند بعید به نظر می رسد حسن روحانی با مشکلات و معضلات آشنا نباشد. اینکه رییس جمهور در گیلان چه می گوید و کدام طرح را افتتاح می کند هم تاثیر و صداقتش به آینده نزدیک برمی گردد. آینده ای که گیلانی ها باید تاثیر تصمیمات دولت را بر سر سفره خود و آینده فرزندانشان ببینند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی