تنش در مجلس بر سر انتقال آب دریای خزر / از مافیای کویر تا مافیای آب

سایز متن   /

گیلان تیتر، گروه گزارش: روز گذشته (چهارشنبه) علی مطهری ، نایب رییس مجلس که در غیاب علی لاریجانی، هدایت مجلس را بر عهده داشت در زمان بررسی لایحه انتقال آب دریای خزر به کویر ، با گفتن این جمله که “این لایحه نیاز به بررسی ندارد” موجب ایجاد تنش در مجلس شد و عصبانیت نمایندگان شمال ایران را برانگیخت. نمایندگانی که پیش از این تهدید کرده بودند در صورت تصویب یا اجرای این لایحه پرسروصدا در مجلس تحصن خواهند کرد.

احمدی لاشکی:از موضع خود کوتاه نمی آییم

نماینده نوشهر،چالوس وکلاردشت در خصوص حاشیه‌های روز گذشته میان نمایندگان و نایب‌رئیس مجلس می گوید:نمایندگان شمالی پیشنهادی را آماده کرده بودند که بر اساس آن ممنوعیت انتقال آب دریای خزر اعلام شود و ردیفی که دولت آورده بود طبق ملاحظات سیاسی و زیست‌محیطی حذف شود. آقای ادیانی به نمایندگی از همکاران ما شروع به صحبت کرد که متاسفانه آقای مطهری تریبون ایشان را قطع کرد.
وی می افزاید: این موضوع باعث شد برخی نمایندگان استان‌های شمالی در هیئت رئیسه حضور پیدا کردند و گفتند که باید اجازه دهید این موضوع مطرح شود. آقای مطهری آن لحظه حرکتی را انجام دادند که به مذاق ما و حتی تمامی نمایندگان مجلس خوش نیامد. اعلام کردیم که باید اجازه بحث به نمایندگان استان‌های شمالی داده شود و ما هم طبق نظرات کارشناسان محیط‌زیست که اعلام نگرانی کردند، اقدام خواهیم کرد و از موضع خود کوتاه نمی‌آییم.
وی در پاین خاطرنشان می کند: امیدوارم نظرات کارشناسی، همکاران ما در مجلس را قانع کند تا نظر احساسی آقای روحانی که بدون در نظر گرفتن ملاحظات سیاسی و زیست‌محیطی بیان شده بود اجرایی نشود.

حسین اسلامی ساروی: مافیای کویر سمنان را جدی بگیرید

حسین اسلامی ساروی، مسوول پژوهشکده مازندران شناسی نیز به این انتقال و این اتفاقات واکنش نشان داد و گفت: خیلی ساده اندیشی است که مافیای کویرسمنان بخواهد اب دریا را به کویر سمنان ببرد.این کار نقطه صفر ان باید از ساری شروع شود. از سواحل ساری .خوب .کدام عقل باور می کند که اینها بتوانند از اینجا این کار را بکنندحالا.بالای سی هزار میلیارد تومان هزینه این کار به نرخ امروز و قیمت تمام شده یک متر مکعب اب به قیمت بالای چهل هزار تومان ام مطرح هست که هرگز شدنی نیست.آب مفت بی درد سر و شیرین مثل سرچشمه تلار که بردند حالا نوبت تجن و سد فینسک است.اینها دارند جو سازی می کنند. مردم سمنان راکه کم ابی ندارند را سپر بلا کردند که اون مافیای صنایع کویر سمنان به اهداف شوم شان برسند.هم مردم ما و هم مردم سمنان داریم قربانی این نقشه شوم انها می شویم .ما با مردم سمنان اصلا مشکلی نداشتیم و نداریم .مشکل ما و مردم سمنان مافیای کویر سمنان هستند که اصلا سمنانی هم نیستند .ما باهم درد مشترک داریم .هیچ جای دنیا برنامه توسعه صنعتی کویر محوری ندارند. این ایجاد بیش از دوهزار واحد صنعتی در کویر از روی طمع و بی برنامگی بود. به عشق زمین مفت و اعتبارهای مفت و درامدهای نجومی ،انهم مفت اما از کیسه ملت این بلا را دارد سر ما و مردم سمنان می اورد .خطر تجن کشی و ساری کشی را باور کنید .جدی بگیرید.

مدیر کمپین مخالفین انتقال: مردم شمال کشور احساس کردند نمایندگانشان در کنارشان هستند

دکتر خدیجه گلین مقدم، مدیر کمپین مخالفین انتقال آب خزر به کویر نیز در واکنش به برخورد علی مطهری نامه ای خطاب به نمایندگان شمال کشور نوشت و از آن ها به خاطر آنچه که حرکت شجاعانه نامید تشکر کرد:حرکت شجاعانه شما نمایندگان شمال کشور در خصوص حذف لایحه انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران در صحن علنی مجلس تحسین برانگیز بود. شاید برای اولین‌بار بود که مردم شمال ایران حس کردند که نمایندگان آنان در کنارشان هستند و خانه ملت، خانه ملت است نه خانه دولت.کمپین مخالفین انتقال آب خزر به کویر با بیش از ۱۲۰۰۰ عضو و ۱۰۲۴۵ امضاء (نام و نام خانوادگی) و ۲۰۰۰ نامه مردمی برای رئیس جمهور محترم در مخالفت با این طرح ضد محیط‌زیستی، پشتیبانی قاطع خود را از شما نمایندگان شمال کشور برای حذف لایحه برانداز محیط‌زیست ایران اعلام می‌دارد. لذا انتظار می‌رود چون گذشته همگام با متخصصین و قویتر و مطمئن‌تر از قبل در خصوص حذف این لایحه ضد‌ملی گام برداشته و تا خارج کردن کامل آن از لایحه بودجه ۹۸ و پس از آن از پای ننشینید تا دریاچه‌ی کاسپین نیز به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار نشود و  کشور رهایی یابد.
وی در ادامه نوشت : هم چنین از دیگر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نیز می‌خواهیم که قاطعانه از نمایندگان شمال کشور در خصوص رد لایحه انتقال آب خزر به فلات مرکزی حمایت نموده تا از رخداد فجایع زیست‌محیطی و آسیب‌های اجتماعی در آینده جلوگیری به عمل آید.  بدون شک دعای خیر بیش از هفت میلیون انسان در شمال ایران، میلیونها نفر دیگر از سراسر کشور و آن سوی در یاچه‌ی کاسپین و آیندگان بدرقه راهتان خواهد بود.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی