تاسیس سازمان روزنامه نگاران ؛ تحدید آزادی نیم بند با همدستی دولت و مجلس /بهنام ربیع زاده

سایز متن   /

در روزهای سالگرد چهل سالگی انقلاب طرحی در مجلس اعلام وصول شده که به عقیده اکثر کارشناسان ، روزنامه نگاران را هرچه بیشتر به زیر تیول دولت و حاکمیت می برد. عنوان این طرح ” سازمان روزنامه نگاران جمهوری اسلامی ایران ” است که دولت آن را تهیه کرده و به مجلس فرستاده بود اما با تغییراتی که در آن اعمال شد، با امضای ۷۰ نماینده از سوی هیئت رئیسه اعلام وصول شده است.

طرح مذکور صنف رونامه نگاران را در مقام مقایسه با پزشکان و … قرار داده که نقطه هدف معلوم و محدود دارد چراکه رسانه در همه مقوله ها همچون فرهنگ ، سیاست ، اقتصاد ، ورزش ، هنر و … حضور فعال دارد درحالیکه سازمانهای دیگر از چنین خصوصیتی برخوردار نبوده و با یک موضوع مشخص و تعریف شده سروکار دارند.

اساسا ” سازمانی ” کردن روزنامه نگاران هدفی جز کنترل و تهدید و تحدید ِ هرچه بیشتر روزنامه نگاران را درپی نخواهد داشت و همانطور که در طرح پیشنهادی آمده است ؛ باید از سازمان مربوطه ” پروانه ” و مجوز کار دریافت شود. پرواضح است که دولت و مجلس مستقیما میگویند که دامنه نظارت استصوابی را باید تا روزنامه نگاری هم کشاند!!

هرطور که به محتوای طرح بنگریم – متاسفانه – دورنمای خوشبینانه ای نمی توان در آن متصور بود مگر اینکه دولت و نمایندگان بخواهند همین کورسوهای شفاف سازی و مطالبه گری را از جامعه بگیرند و رکن چهارم دموکراسی را هرچه بیشتر به محاق ببرند تا خود به عملکرد ضعیف شان ادامه دهند.

نکته تامل برانگیز موضوع آن است که ” اداره کل تدوین قوانین مجلس ” آن را ” مغایر قانون اساسی ” تشخیص داده است.

طرح مذکور تاکید دارد که لازمه اشتغال به روزنامه نگارای دریافت مجوز از مرجعی کاملا دولتی ست! یعنی تیر خلاص به روزنامه نگاری مستقل و پرسشگرانه!

همچنین در طرح مذکور ، چنان اختیارات و وظایفی برای ” سازمان ” تعریف شده که طومار ” تشکل های مستقل روزنامه نگاران ” را درهم خواهد پیچید!
نکته مهمتر و قابل تاسف آنکه جعفرزاده ، لاهوتی و جمالی سه نماینده گیلانی مجلس که در انتخابات ۹۴ از نردبان لیست امید بالا رفتند، این طرح را امضاء کرده اند! اینها نمایندگانی هستند که در سال ۹۴برای ورود به لیست امید و سپس مجلس ادعاهای بزرگ بزرگ داشته و قرار بود در مقابل هرگونه رفتار ِ تهدید کننده حقوق موکلان بایستند اما گویا همه چیز را فراموش کرده اند و حتی یادشان رفته است که فعالان رسانه ها ( به امید بهبود وضعیت نه خاموش کردن کورسوها ) بخش بزرگی از تبلیغات انتخاباتی شان را بدوش کشیده اند!

حال باید این پرسش را از جعفرزاده ، لاهوتی و جمالی پرسید که چه شده است که اینگونه درمقابل روزنامه نگاران ایستاده اید؟

مگر شما طبق اصل ۶۷ قانون اساسی در مجلس سوگند یاد نکرده اید که : ” همواره به حفظ حقوق ملت و خدمت به مردم پایبند ” باشید ؟ ” از قانون اساسی اطاعت ” کنید و ” در گفته‌ها و نوشته‌ها و اظهار نظرها استقلال کشور و آزادی مردم و تامین مصالح آنان را مدنظر داشته ” باشید؟!

آیا تهدید ،تحدید ، کانالیزه و کنترل روزنامه نگاران تخلف از سوگندی که یاد کرده اید نیست ؟ آیا امضای تان پای طرحی که راههای افشای ” فساد و عملکرد ضعیف مسوولین ” را می بندد و چراغ های هرچند کم سوی ” مطالبه گری و شفافیت ” را خاموش می کند ، در مغایرت با آنچه در قانون اساسی و حقوق بشر آمده است نیست ؟

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی