مجله دیلمان با تیتر روی جلد ” تاریخ مخفی رضا شاه”منتشر شد

سایز متن   /

coverN.9smallsize

این شماره از مجله دیلمان با تیتر روی جلد ” تاریخ مخفی رضا شاه” پرونده اصلي خود را به عصر پهلوی اول و شخصیت مناقشه برانگیز رضاشاه اختصاص داده است. این پرونده مفصل که واقعیت هایی ناگفته از عصر رضاشاه را برایمان روایت کند دربردارنده گفت و گو ها و گفتارهایی از روشنفکران و پژوهشگران متخصص این دوره تاریخی است. در این شماره مقاله هایی می خوانید از یرواند آبراهامیان، فرشاد مومنی، شاپور رواسانی، مهرزاد بروجردی، ناصر فکوهی، فاطمه صادقی، هومن صدیقی، مهسا جزینی و دیگران. همچنین ترجمه هایی ویژه می خوانید از روزنامه نگاران و ناظران آمریکایی همعصر رضا شاه درباره او؛ نوشته هایی از دنیل دلوس، وارن. ال. نلسون و آرتور میلسپو. این شماره از مجله دیلمان با مجموعه ای از گفتارهای نو، تلاش کرده سیمایی جدید از این دوره تاریخی حساس ارائه کند. برای آنها که دوست دارند درباره رضاشاه و زمانه او بیشتر بدانند؛ خواندن این مجموعه مقالات و گفت و گوها ضروری می نماید.
دیلمان در بخش “جستارهایی از جهان ما” چهار مطلب تحلیلی دارد که همگی خواندنی اند. گفت و گو با حسین راغفر اقتصاد دان منتقد درباره بحران ارزی و فساد در بانک های خصوصی. ترجمه مقاله ای از وندی شرمن درباره توافق هسته ای ایران با عنوان “چگونه با ایران توافق کردیم و چرا آن را از دست خواهیم داد؟” همچنین “خوابی که معمار تحریم ها برای ما دید” درباره اندیشه های ریچارد نفیو و پیشنهاداتی که برای به زانو در آوردن ایران مطرح کرده است. در نهایت مقاله ای از یرواند آبراهامیان با عنوان “افشاگری های اخیر آمریکا درباره ایران”
دیلمان در کتابنامه این شماره به دو کتاب ارزشمند پرداخته است. یکی “مارکسیت ها” به قلم سی رایت میلز که سال گذشته با ترجمه خشایار دیهیمی منتشر شده و دیگری کتاب کمتر دیده شده “آیا آنها پولدارند چون باهوشند؟” گزارش هایی که سعی می کند جهان درون نویسنده آن را به شما بنمایاند.
دیلمان در بخش نقد ادبی، با مطالبی از سعید سلطانی، نرگس مقدسیان و فرهاد رجبی به سروقت ادبیات رفته است. سعید سلطانی با “راندن ادبیات به بازار مکاره”؛ نرگس مقدسیان با “به کجا می رویم؟” درباره ادبیات داستانی امروز ایران؛ و همین طور فرهاد رجبی با “فرانکشتاین در بغداد” به سراغ رمان معاصر عربی و احمد سعداوی رفته است.
همچنین در بخش یادنامه به داریوش شایگان و غلامحسین صدری افشار، دو پژوهشگر ارزشمندی که در سال گذشته از دست رفتند، پرداخته شده است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی