مطبوعات محلی ناخوشند؛ دستشان را بگیرید! / رحمان رحمان پور لیلی

سایز متن   /

امروز روز تولد هفته نامه صدای لاهیج است .صدای لاهیج وارد چهاردهمین سال انتشار خود شد و طی این سال ها روز های سختی را پشت سر گذاشت. دومین شماره آن برف گیر شد وبرف سنگین بهمن ۱۳۸۳ آن را می خواست زمین گیر کند اما با تلاش همراهان مشکلات را پشت سر گذاشت و حال مطبوعات محلی یکی پس از دیگری در حال تعطیل شدن هستند. ستاد نشینان دولتی فقط فرم پر میکنند وآمار می‌دهند که چقدر مجوز داده‌ایم اما آمار نمی دهند چند نشریه از وضع بد اقتصادی تعطیل شده اند یا در شرف تعطیلی  قرار دارند. کاغذ در دولت تدبیر و امید که حقیر هم در پر کردن صندوق رای آن سهم داشتم افزایش قیمت ۳/۵ برابر داشته است. شما سراغ دارید یکبار و فقط یکبار از دهان مبارک مدیر کل ادیب و فرزانه و استاندار محترم  و نماینده محترم دولت در استان  از این دست مشکلات مطبوعات وخبرنگاران مطلبی  ویا برنامه ای ارائه ویا گفته وقدمی برداشته شود.

سال های سختی را پشت سر گذاشتیم و شرایط هر روز سخت تر میشود .کل حمایت مدیران ارشد استان شده کارت هدیه روز خبرنگار. باید تاسف خورد و شاید هم ادعای حمابتشان نقد کردن فاکنور های مطبوعات مورد توجه شان یا هم سوی شان  باشدکه ما و خیلی ها در این دامنه جای نمیگیریم  از آنان باید خواست نگاهشان را نسبت به این قشر تغییر دهند کمی از حرف زدن در مورد عدالت کم وبه به عمل به عدالت بیفزایند !
از طرفی عشق به کار فرهنگی وسرگشتگی  وتشنگی در این راه خیلی ها را اسیر خود کرده و از حق خانواده می‌زنیم تا هر هفته باشیم و همیشه در تردید بودن شماره بعدی هستیم !. آقای استاندار ،آقای مدیر کل آیا مشکل مطبوعات وخبر نگاران مشکل استان نیست آیا این طبقه سهمی در انعکاس افکار شما در جامعه ندارند ؟ حتما نوبت آنها برای چهره ساز نمودن شما  نیمه دوم مرداد هر سال است!  مطبوعات محلی حالشان خوب نیست. برای تسکین آلام آن قدمی بردارید. کاری کنید .
از همه آنانی که در این سال ها با ما بوده اند کمال تشکر را دارم و تشکر ویژه دارم از حامیان مردمی ما در این سال های سخت  و تشکر ویژه دارم از مدیریت لیتوگرافی همراهان رشت و چاپخانه نخعی لاهیجان که با جیب خالی وبا وعده برای روز های بهتر ما را تحمل میکنند  و مردم خوب وفهیم لاهیجان وشرق گیلان که در گستره توزیع نشریه به ما عادت کرده اند و گاه گاه که غیبت در انتشار داریم جویای حال ما میشوند ودغدغه عدم انتشار ما را دارند. محبت مردمی بر سر ما صد چنان است گرچه آگهی های دولتی وثبتی شرکت ها سال ها منفعت طلبانه رهسپار نشریات زرد استان وسراسری میشود که در این راستا با کمال تأسف مدیران نا آگاه  شهرستانی هم از آنها حمایت کردند وبا اینکه فلسفه وجودی شأن بوجود آوردن شرایط سالم است فلسفه بودن وحضور  خود را هم زیر سوال برده اند .چه کنیم که فعلا دنیا به کام این  مدیر نما ها می‌باشد ! وچه سخت است باور وجودشان آن هم با یدک  کشیدن …..شهر ؟مطبوعات وروزنامه‌ها و نشریات محلی ومجلات از هر نوع آن همواره در جهت پرورش وآرامش افکار شهروندان سهم بسزایی  دارند. بسیاری از مردم ابتدا در روز روزنامه و نشریه مورد علاقه خود را میگیرند وبعد در فکر خرید روزانه میشوند ویا حداقل دیده ایم  که در کشور هایی که کمی حساب شده کار میکنند نشریه وبطری شیر در اول صبح  دم در خانه های مردم قرار دارد. شیر نماد محکم کردن ساختار بدن برای تلاش روزانه و روزنامه یا نشریه برای تقویت ذهن و روح آدمی. مطالعه ،دانستن و فرا گیری آدمی را سرمست وتوانا میکند مطبوعات محلی در سال های اخیر با تفکر روشنگرانه دولت  اصلاحات توانست به خوبی جای مناسبی در افکار عمومی برای خود باز کند و جایگاه ومکانی باشد برای نشر دل نوشته های اهل قلم منطقه  یادمان نمی‌رود دهه شصت و نیمه اول هفتاد آمار نشریه در کشور واستان چقدر بود. یادمان نمی‌رود ورود روزنامه و نشریات محلی با فکر بلند دولتیان اصلاحات چه نقش مهمی در باز کردن پنجره های تاریک خانه‌های خود ساخته اطاق های فکر آن دوران  داشتند
اهالی مطبوعات از نفوذ رسانه مجازی  ناخرسند نیستند چرا که هدف اطلاع داشتن ومهم آگاهی ورشد وبهینه سازی اندیشه بوده و هست و باید عادت کنیم که زمان وجود یک نوع بسته رسانه ایی گذشته و برای ذ ائقه های متفاوت شهروندان باید فکری کرد و اتفاقا وجود فضای مجازی سبب آشتی قشری که با مطالعه قهر کرده بودند و ذائقه شأن با کتاب و روزنامه سازگار نبود گردیده و این موضوع خود سرانه ی آماری مطالعه را افزایش داده است. اما نگرانی ما این است که عوامل مختلف میخواهند همه را در تنگنا قرار دهند نشریات را با تنگ کردن  فضای اقتصادشان وفضای مجازی را با نگاه تنگ نظرانه  و تردید داشتن در بودن و نبودن.

*مدیر مسئول وصاحب امتیاز هفته نامه صدای لاهیج

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی