بلاتکلیفی ۱۵ ساله مردم، رهآورد ساخت سد لاسک!

سایز متن   /

 فرشته رضایی

داستان مخالفت ها و موافقت‌های پروژه سد لاسک در گیلان ادامه دارد. در حالی که در دنیا دیگر به سمت ساخت سدهای لاستیکی نمی روند، در گیلان این سدهای بتنی هستند که یکی پس از دیگری کلید می خورند.

هنوز مسایل و معایب سد شفارود در گیلان حل نشده و این پروژه با وجود مخالفت فعالان محیط زیست از چند سال گذشته تاکنون در حال اجراست. در سال جاری نیز موضوع پروژه سد لاسک بر سر زبان ها افتاد و برخلاف سیاسیون و هیات دولت که موافق اجرای آن هستند، قاطبه فعالان محیط زیست و افکار عمومی مخالفت احداث این سد بتنی هستند. سدی که هکتارها جنگل های هیرکانی را نابود می کند، زندگی آبزیان رودها را به مخاطره می اندازد، دست کم سه روستا و محل زندگی مردمانش را دستخوش تغییر می کند و از همه بدتر شریان های حیاتی تالاب انزلی را می بندد.

با این حال موافقان این پروژه ، خصوصا نماینده فومن و شفت در مجلس، اشاره می کنند که ساخت این سد از خواسته های مردم لاسک و روستاهای اطراف است.

برای پرداختن به این مهم با شورای روستای لاسک شفت گفت وگو کردیم
از قِبَل ساخت سد چیزی جز آوارگی به ما نمی رسد
.‌”ابراهیم اسداللهی” رییس شورای روستای لاسک در مورد مشکلات این روستا گفت: ما در این روستا ۲۷۰ خانوار هستیم که نه آب داریم نه گاز شهری داریم و نه جاده و سایر امکانات. در تمام این چند سال نه فرماندار شفت و نه نماینده فومن و شفت به این روستا نیامدند و از روستائیان محروم لاسک حالی نپرسیدند. حال که می خواهند سد بسازند می گویند برای خاطر مردم این روستاهاست.

اسداللهی” افزود: سه روستای لاسک، کلاوان و ویسرد مردمش در اثر ساخت این سد باید مهاجرت کنند و آواره می شوند. مشخص نیست در مکانهای دیگری که مستقر می شویم چگونه زندگی می کنیم و چه امکاناتی به ما می دهند.

اسداللهی ادامه داد: بنده حاضرم با نماینده فومن آقای افتخاری مناظره داشته باشم که این مدت برای ما چه کار کردند که اکنون از طرف ما صحبت می کنند؟ ‌ما وضعیت بحرانی داریم. دانش آموزان ما مدرسه ندارند و در مناطق و روستاهای دیگر مدرسه می روند تا درس بخوانند. ۴ مدرسه روستا جزو مدارس تخریبی اند. به خاطر ساخت این سد ۱۳ روستا و ۶ هزار نفر بلاتکلیف اند و ۱۵ سال است که این وضعیت ادامه دارد.
ما را به اتاق فرماندار راه نمی دهند

وی ادامه داد: برای در میان گذاشتن این مشکلات به دفتر فرماندار شفت مراجعه کردیم و متاسفانه ما را به اتاق ایشان راه نمی دهند چون وقت ندارند! این موضوع نشان می دهد به فکر مردم نیستند. از همین رودخانه های شفت مدام افراد وابسته شن و ماسه برداشت می کنند. آیا این برداشت ها که با حمایت مسئولان صورت می گیرد نشاندهنده این است که مسئولان به فکر محیط زیست هستند؟ یا خلاف این را نشان می دهد؟

رییس شورای روستای لاسک بیان کرد: کسی که بخواهد در پروژه لاسک نگهبانی بدهد باید هرروز از دفتر نماینده نامه بگیرد تا اجازه ورود و نگهبانی بگیرد. با این رویکرد آیا واقعا قصدشان اشتغال و به کار گیری نیروهای بومی در ساخت سد است یا کسانی که خودشان بر می گزینند؟

اسداللهی تصریح کرد: امیدوارم مسئولان هرچه سریعتر مشکلات مردم را حل کنند و از محرومیت خارج شویم.

بلاتکلیفی مردم و خانه های فرسوده

ابراهیم اسداللهی ادامه داد: این جنگل ها مال بچه های ماست و حفظ آنها برای زندگی ما ونسل های آینده لازم است. وقتی ۹۰ هکتار جنگل را قطع کنند یعنی اکسیژن ۹ میلیون نفر را در سراسر ایران گرفته ایم.
رییس روستای لاسک در ادامه گفت: ما نمی خواهیم بلایی که ساخت سدهای دیگر بر سر مردم روستاهای اطراف آورد حالا سر مردم لاسَک بیاید. خیلی های شان هنوز اسکان درستی نداشته اند و آواره بین آب وخشکی هستند و سیل هم خیلی از مناطق را خراب کرده است.

او با تاکید بر اینکه سد لاسک باعث تخریب  غیرقابل جبران جنگل های منطقه می شود گفت: این سد الان تبدیل به یک مشکل بزرگ برای مردم روستای لاسک شده و آن پدید آمدن یک “بلاتکلیفی” در زندگی ماست. اغلب خانه های مسکونی لاسک فرسوده هستند و باید نوسازی و ایمن شوند؛ اما بنیاد مسکن پروانه نمی دهد؛ چون تکلیف سد روشن نیست و اگر ساخته شود روستا باید جابه جا شود.

چالش فراتر از نابودی جنگل و تالاب است

در ادامه یک فعال محیط زیست فومن هم با بیان اینکه سد سازی به روش بتنی در همه جای دنیا منسوخ شده است بیان کرد: اکنون اغلب سدهای دنیا به روش لاستیکی ساخته می شود.

“علی علیزاده” بیان کرد: فعالان محیط زیست مخالف اجرای این پروژه هستند اما این سد فقط تالاب انزلی را متاثر از خود نمی کند بلکه زندگی روستاییان را تحت تاثیر قرار داده و موجب تغییر زندگی آنها می شود.

وی ادامه داد: جز این، اگر فرض کنیم ساخت این سد ۱۰سال طولبکشد در طول این ۱۰سال در تمام این متاطق جنگلی و حاشیه رود و چشمه ساران انواع خودروهای سنگین و کامیون رفت و آمد می کنند و تمام جاده و مناطق بکر جنگلی آسیب جدی خواهد دید.

علیزاده اشاره کرد: جنگل های هیرکانی شفت از مهمترین زیستگاههای گونه های جانوری بوده و از گیاهان منحصر به فردی برخوردار است .پس صرف درختکاری این نقیصه جبران نمی شود. ما برای ساخت سد باید چند مولفه را با هم ببینیم یکی بحث محیط زیست است. دیگر توسعه پایدار و مهمترینش جامعه محلی است که اغلب با ساخت آن مخالفند . قطعا این تبعات بدی برای استان ایجاد می کند و تنها بهره اش نصیب سیاسیون می شود. ما باید ضمن هوشمندی در بهره مناسب از منابع آب، باید با کسانی که موضوع آب را دستآویز نیات خود قرار می دهند برخورد کنیم.

منبع: همشهری

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی