در اقدامی حیرت انگیز؛ برای برداشت شن و ماسه از رودخانه، پل ساختند / روزگار سیاه سفیدرود

سایز متن   /

 فرشته رضایی

طبیعت زیبای گیلان به محلی برای جولان دست اندازان به منابع طبیعی شده ، به نوعی که چهره محیط زیست استان از این عارضه خدشه دار شده است. فرقی نمی کند کوه باشد یا تالاب و جنگل. هر جا محلی امن برای تجاوزگران باشد از فرصت سوء استفاده می کنند.

یکی از این شاخه ها برداشت های بی رویه و خارج از ضابطه از بستر رودخانه هاست. در روزهای اخیر خبر برداشت از رودخانه سفیدرود از محل یکی از روستاهای بخش سنگر خبرساز شد.‌

ماجرا از برداشت شن و ماسه به میزان بیش از نیاز و از آن بدتر ایجاد یک پل نیمه موقت به وسیله لوله های آهنی تا وسط رودخانه برای برداشت شن است. در این خصوص جمعی از فعالان محیط زیستی، تاکید به دقت نظر و ورود سازمان حفاظت محیط زیست به این ماجرا را دارند. از آنجایی که این سازمان ناظر است می تواند با متخلفان احتمالی برخورد کند.

پل سازی آخرین حربه سودجویان شن و ماسه

یکی از فعالا محیط زیست گیلان با انتقاد از لوله کشی و پل سازی به داخل رودخانه سفیدرود ابراز امیدواری کرد که مسئولان محیط زیستی شهرستان به این موضوع ورود کنند.

” محمد محمدیان” بیان کرد: لوله گذاری داخل رودخانه سفید رود توسط یک شرکت شن و ماسه برای برداشت شن و ماسه از داخل رودخانه واقع در روستای “شیخعلی بست” سنگر صورت گرفته است. این پل بر خلاف ضوابط زیست محیطی در رودخانه سفیدرود توسط یک شرکت برای حمل شن از طرف دیگر رودخانه (روستای شیخ علی بست) به طرف دیگر و کارخانه شرکت مورد نظر؛ انجام گرفته است. متاسفانه جز برداشتن شن از بستر رودخانه که مشخص نیست چقدر با ضابطه است، در داخل رودخانه پل هم درست کرده اند !

وی ادامه داد: اعتراض اهالی این روستا و حضور نیروی انتظامی در ارتباط با اعتراض مردمی نسبت به برداشت شن در روستای شیخ علی بست در روزهای اخیر اتفاق افتاده است و امیدوارم از تداوم این کار جلوگیری شود. متاسفانه برخی از نهادها در این برداشت ها دخیل اند و باید به این وضعیت رسیدگی جدی شود.

وی افزود: برداشت های بی رویه موجب آسیب به بستر رودخانه ها، تغییر مسیر آنها و حتی تاثیر منفی بر زاد و ولد ماهیان بومی می گذارد.

محمدیان تاکید کرد: مسئولان معضلاتی چون بیکاری جوانان را بهانه می کنند. اما مشکلات اقتصادی و بیکاری جوانان نباید موجب صدمه و تعرض به طبیعت شود. تعرضی که دیر یا زود آسیب های ناشی از آن به ما بر می گردد و ما را هم تهدید خواهد کرد. در حالیکه بسیاری از کشورها به سمت صنایع سبز و بازیافتی برای مصالح ساختمان استفاده می کنند بهتر است ما نیز به این سمت حرکت کنیم و به روش های جایگزین به جای استفاده از شن و ماسه فکر کنیم.

محمدیان تصریح کرد: موضوع دیگر این است که وقتی به شرکت ها مجوز برداشت شن داده می شود، نظارتی نمی شود که آیا برداشت انجام شده مازاد بوده یا خیر؟ و اینکه منظور مجوز دهنده گان وزن خشک شن و ماسه است یا تر؟

عضو شبکه سمن هاق زیست محیطی گیلان ادامه داد: تغییر بستر رودخانه ها همچنین موجب بروز مشکل در آبرسانی کانال های آب به مزارع کشاورزی می شود و موجب تشدید سیل یا رانش زمین شود. ضمن اینکه برداشت کنندگان به جز بستر، از جداره رودخانه ها هم برداشت می کنند که با بروز باران های شدید، جداره رودخانه ها ریزش می کند.

برداشت با مجوز اما بدون نظارت، بلای جان رودخانه‌ها

در ادامه یکی دیگر از فعالان محیط زیست گیلان که از نزدیک به ماجرا اشراف دارد می گوید: متاسفانه مسئولین از این اتفاق ‌باخبرند اما اقدامی برای برداشت اصولی شن از بستر رودخانه نمی کنند.

“مهدی قربانی” ادامه داد: مجوز برداشت این شرکت مربوط به تاریخ ۹۷/۹/۲۷ است که از طرف سازمان صنعت، معدن و تجارت برای تامین مصالح یک شرکت دانه بندی داده شده است. اما این شرکت در این مدت با انتقال لوله های آهنی یک پل موقت در رودخانه ایجاد کرده است که آسیب جدی برای این رودخانه است. از سویی مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت برای مصارف روزانه شرکتهاست اما در اقدامی تخلف برانگیز، این شرکت شن های برداشت شده را در جایی دپو کرده است. ضمن اینکه در برگه مجوز آمده است که ۱۲/۶۰ مترمکعب و به عمق ۶۰ سانتیمتر برداشت کنند اما میزان برداشت به عمق یک ونیم متر رسیده است و این موارد تخلف است.

وی ادامه داد: به خاطر همین موضوع مردم روستا با آنان درگیر شدند ولی اقدام جدی برای توقف کار نشده است. این رودخانه اصلی و بزرگترین رودخانه گیلان است و تنها محل زادآوری ماهیان خاویاری است. ۵۳ نوع گونه آبزیان و ماهی در آن زندگی می کنند و این برداشت های بی رویه جز تغییر مکرر بستر رودخانه، موجب از بین رفتن آبزیان و ماهیان می شود.
متاسفانه تلاش ها برای ارتباط با آقای “اصغر خودکار ” رییس محیط زیست رشت بی نتیجه بوده است. در این رمینه آماده انتشار پاسخگویی مقامات مسئول هستیم.

منبع: همشهری

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی